Ekim Sonrası Bakım

Saç ekimi işlemi sonrası:

 • İşlem sonrası aynı akşam, şakak ve gözaltı bölgesine, her saat başı 10 ar dakikalık buz kompresi uygulanmalıdır. Uygulamayla bu bölgelerde oluşabilecek morluk ve ödem riski azaltılmış olur.
 • İşlemden sonraki ilk 3 gün, ekilen köklerin tutunma evresidir. Bu dönemde çok dikkatli olunmalı, dinlenmeye çok özen gösterilmelidir. Baş herhangi bir yere vurulmamalı, araba kullanılmamalı, ağır işlerden, sportif aktivitelerinden, stresten ve heyecan arttırıcı tüm faaliyetlerden uzak durulmalıdır.
 • Sigara içilmesiyle kana karışan karbonmonoksit, oksijenden 200 kat daha sıkı tutunur. Bu nedenle saç köküne giden oksijen miktarının azalması köke zarar verebilir. Saç ekiminden 1 gün önce başlayarak ekimden 4 gün sonrasına kadar sigara içilmemeli yada olabildiğince azaltılmalıdır. Bu yapılamıyorsa, sigara dudak tiryakisi gibi ciğerlere çekmeden ağızdan üflenmelidir.
 • 7.-8. güne kadar olan dökülmeler, etraftaki ya da ekilen kökün yanındaki kıl kırıntılarıdır; saçınızı kaybettiğiniz korkusuna kapılmayın. Ekim alanında taze kan görmediğiniz sürece köklere zarar vermemişsinizdir. Ekim alanında bir damla taze kan gördüğünüzde, en az bir kökünüz zarar görmüş demektir; daha dikkatli olun.
 • Saç ekim alanındaki kaşıntı çok rahatsız edici olabilir; kaşımakla kökler zarar görür. Bunun yerine parmakların iç kısmıyla hafif darbeler vurularak köke zarar vermeden kaşıntı kaldırabilir.
 • İşlem sonrası 15 gün boyunca temiz olmak şartıyla dışarıda veya  riskli yerlerde içeride  şapka   takılmalıdır. Bu sayede greftlerin korunması sağlanır. 15 gün boyunca tozlu ortamlara girilmemelidir.
 • İlk yıkamanın merkezimizde tarafımızdan yapılması önerilir. Ancak bu imkanı olmayan hastalar, aşağıdaki talimatı okuyarak, saçlarını işlem uygulandıktan sonraki 3. gün kendileri de rahatlıkla yıkayabilir.
 • Önce saç ekilen bölgeye Bepanthol losyon dökülüp, parmaklar yukarı aşağı hareket ettirilerek yavaşça yayılır. Bepanthol losyon cilt tarafından emilir ve ciltte yumuşama sağlar. 1saat  sonra el içinde köpürtülen şampuanla saçlar yıkanır. Durulama suyunun kesinlikle basınçlı ve sıcak akmaması gerekir. Yıkamanın parmak uçları ve avuç ile yapılması, tırnakların kullanılmaması gerekir. Parmak uçları ve avuç sadece yukarı aşağı doğru hareket ettirilmeli, kesinlikle sağa sola doğru hareket ettirilmemelidir. Saç köklerinin alındığı bölge, şampuan ile normal yıkama hareketleri yapılarak yıkanır. 15. günden sonra kabuklar yok olduğunda losyon bırakılır ve sadece şampuanla normal yıkama hareketleri yapılarak devam edilir. Bu süre içinde saç kurutma makinası kullanmayınız yada sadece soğuk olarak kullanınız . Ekim yapılan yerdeki iğne ucunun izleri 10-15 gün civarında kısmen geçecektir.  Önerilecek şampuan kullanımına en az bir yıl  boyunca gün aşırı devam edilmelidir.Aşağıdaki ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır:
 • Cipro 750 mg tablet: Antibiyotiktir; işlem sonrası 1 adet alınırak başlanır ve bir hafta boyunca tok karnına sabah 1, akşam 1 adet alınarak 7 gün boyunca devam edilir.
 • Majezik 100 mg tablet: Ağrı kesicidir; işlem sonrası 1 adet alınırak başlanır ve beş gün boyunca tok karnına sabah 1, akşam 1 adet alınarak 5 gün boyunca devam edilir.
 • Prednol 16mg tablet: Ödem gidericidir, işlemden sonraki 1.gün günde 2 kez, 2. gün günde1 kez, 3.gün günde 1 kez,  tok karnına alınır.
 • Lansor 30 mg kapsül: Prednol ve  majezik mide şikayetlerine sebep olabilir. Bu nedenle lansor, günde 1 adet sabah aç karnına 7 gün boyunca mutlaka kullanılmalıdır.[mide problemi, olan hastalar]
 • Biotin 2-5 mg tablet: Biotin, B gurubu vitaminlerden B7 vitaminidir.  Saç ve tırnağa etkili bir vitaminidir. Günde 1 adet alınır. En az 1 yılk kullanılmalıdır.
 • İlaç kullanımından dolayı alkol ve benzeri maddeler tüketmeyiniz.
 • İlk 3 gün boyunca hiçbir spor faaliyeti yapılmamalıdır. 3. günden sonra hafif yürüyüşler yapılabilir. 15. güne kadar başka bir aktivasyon önerilmez. Futbol ve ağır sporlar ancak 60. günden sonra yapılabilir
 • Saç Ekiminden 30-45 gün sonra güneşe çıkılabilir ve denize girilebilir.
 • Saç alım ve ekim yerindeki gerginlik ve uyuşukluk hissini önemsemeyin; geçte olsa kendiliğinden düzelecektir.
 • 3. haftadan sonra ekilen saçlar geçici olarak dökülür, bu durumda endişeye kapılmayınız. 3.-6. aydan itibaren ekilen saç köklerinden saç çıkmaya başlar ve 12. aya kadar devam eder. Bu süreç kişinin saç yapısına ve metabolizma hızına bağlı olarak değişmektedir. İlk çıkan saçlar cansız, ince ve seyrektir ama zaman içinde kalınlaşıp formunu bulacaktır. Ekilen saçların aylık uzama hızı yaklaşık 0.8-1 cm.dir, dolayısıyla ekim sonrası 6.ayda ortalama 3–5 cm uzunluğunda saçınız olacaktır.
 • Saç alım bölgesinde sivilceler olabilir. Bunlar kökü alınamayan saçlara bağlı kıl dönmesidir, tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Saç ekim alanındaki sivilceler ise, yeniden çıkan saçların yolunu şaşırmasından kaynaklanır. İçindeki kıl çıkınca düzelecektir. Erken çıkması için sivilceleri sıkarak kılın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Gerekirse kliniğimize başvurabilirsiniz.
 • Kafanızda tüy haline gelmiş kıllar varsa veya dökülmenin devam edeceğini düşünüyorsanız mutlaka bilimsel ilaçlar kullanmalısınız. Saç ekiminde kafadaki saç sayısı aynıdır, sadece yeri değişir. Kullanacağınız ilaçlarla kafanızdaki saç sayısı artar, yeniden ekim gereksinimi azalır.
 • Günde bir adet biotin 2-5 mg alınmalıdır. Biotin, saç ekimi sonrası  ekilen saçların geçici dökülmesini azaltır, erken ve daha kaliteli çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca var olan tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.
 • Saç ekimi sonrası saçları besleyen biotinli şampuanlar (örneğin GNC Biotin shampoo) kullanılmasında fayda vardır.
 • 2,4, 6,8,10,12. aylarda saç mezoterapisi yaptırmanıZ önemlidir.Ekim sonrası 10 gün,3, 6,12. Aylık periyotlarda ekim sonrası takip için aşağıda ki e mail adresine fotğrafları gönderiniz. Saçlarınıza emeklerimize iyi bakın.)

SAÇ EKİM

HairExtrem olarak FUE tekniği ile bir seansta 2.000-7.500 adet Foliküler ünite (greft), 5.000-18.750 adet saç teli nakli gerçekleştirmekteyiz.

SAÇ BAKIM

Sağlıklı saçlara kavuşmak için herkese uygulanabilir yöntemler mevcuttur. Ayrıca Saç Ekimi öncesi veya sonrasında saç sağlığı değerlendirerek saç tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

SAÇ TEDAVİSİ

HairextreM saç Mezoterapisinde, saçınızın ihtiyaç duyduğu mineral vitamin ve diğer eser elementleri içeren ve bunların zenginleştirildiği serumları direkt olarak saç kökünün yer aldığı deriye uygun derinlikte enjekte edilir.

İstanbul dışından gelen misafirlerimiz,

Saç Ekimi için 2 gün ayarlamanız yeterli

Saç dökülme nedenleri

1.Gün

saç neden dökülür?

2.Gün

Saç ektirme

3.Gün

Yukarı